Mamy w sprzedaży najstarszą pszenicę SAMOPSZĘ.
CHARAKTERYSTYKA
- Samopsza charakteryzuje się przeciętnie największym udziałem kwasów nienasyconych, które stanowią ok. 83% sumy wszystkich kwasów.
- Samopsza charakteryzuje się bogatszym w porównaniu do pszenicy zwyczajnej i orkiszu składem mikro- i makroelementów, zwłaszcza Mg, Fe, Zn, Mn.
- Samopsza posiada kilkukrotnie wyższą zawartość karotenoidów, w szczególności luteiny i zeaksantyny, które odpowiedzialne są za prawidłowe funkcjonowanie oka ludzkiego.
- Zawiera bardzo dużo białka, które charakteryzuje się korzystnym składem aminokwasowym dzięki większemu udziałowi aminokwasów egzogennych takich jak fenyloalanina, tyrozyna, metionina oraz izoleucyna.
- Charakteryzuje się doskonałym składem kwasów tłuszczowych, gdyż dominują kwasy C18:2, C18:1 i C 16:0, stanowiące średnio 95% sumy wszystkich kwasów.
- Gliadyny zawarte w glutenie samopszy wykazują niską toksyczność co stwarza potencjalną możliwość
stosowania w diecie osób cierpiących na nietolerancję glutenu.
ORKISZ
Uprawa orkiszu sięga do korzeni rolnictwa, do czasów biblijnych. Orkisz - czyli pradawna oplewiona pszenica uprawna. Pszenica ta w poszukiwaniu coraz bardziej wydajnych odmian - została zapomniana. Obecnie jednak przeżywa swój renesans.
Dlaczego?
Orkisz zawiera więcej białka niż ziarno zwyczajnej pszenicy. Jest także bogatsze w gluten, który przejawia słabsze działanie alergizujące niż gluten pszenicy . Ponadto zawiera więcej miedzi, cynku i selenu oraz witamin A, E i D. Dominującymi kwasami tłuszczowymi są wartościowe dla zdrowia nienasycone kwasy linolenowy i linolowy. Gatunek ten jest również bogatym źródłem błonnika pokarmowego. Ma małe wymagania glebowe. Rośnie szybko i jest konkurencyjny wobec chwastów. Prawidłowo uprawiany nie wylega, a jeśli już się położy - to ziarno nie kiełkuje w kłosach i jest odporne na grzyby z rodzaju Fusarium (zwłaszcza F. culmorum) - zmorę polskich rolników. Są to grzyby, które w naszych warunkach potrafią zniszczyć nawet 70 proc. uprawy współczesnych odmian pszenicy. Porażone ziarno nadaje się tylko do palenia.
Siew orkiszu
W naszym gospodarstwie przed siewem Stosujemy Efektywne Mikroorganizmy w dawce 40 l na/ha. Pozwala to oczyścić glebę z patogenów, mikroorganizmy pracując w glebie przerabiają słomę i pozostałości roślin w próchnicę, jednocześnie udostępniają fosfor, potas, azot i inne składnik odżywcze z formy niedostępnej dla roślin na formę przyswajalną. Stąd nie ma potrzeby nawożenia nawozami fosforowymi i potasowymi. Zwiększając próchnicę zwiększamy pH gleby – nie ma potrzeby wapnowania. Jednocześnie przygotowujemy ziarno orkiszu na siew. Czyli czyścimy z chwastów, odbieramy półkłoski tak aby ziarno orkiszu w łusce można było wysiać siewnikiem.
Ta pierwotna odmiana pszenicy ORKISZ(Triticum spelta) charakteryzuje się większą zdolnością przystosowawczą i odżywczą. porównując ją z pszenicą zwyczajną ma większą zawartość białka (13-17%), związków mineralnych i glutenu. dobrze przyswajalnego przez nasz organizm. Dzięki tak wysokim właściwościom orkisz jest cennym zbożem dla dbających o zdrowie.
ORKISZ ziarno (Triticum spelta) szczególnie dla alergików Z GOSPODARSTWA EKOLOGICZNEGO
CHARAKTERYZUJE SIĘ WIĘKSZĄ ZDOLNOŚCIĄ PRZYSTOSOWAWCZĄ I ODŻYWCZĄ. PORÓWNUJĄC JĄ Z PSZENICĄ ZWYCZAJNĄ MA WIĘKSZĄ ZAWARTOŚĆ BIAŁKA (13-17%) , ZWIĄZKÓW MINERALNYCH I GLUTEN DOBRZE PRZYSWAJALNY PRZEZ NASZ ORGANIZM.
Dieta orkiszowa:
- Dieta Orkiszowa powoduje spadek poziomu cholesterolu we krwi
- Jedząc ziarna Orkiszu diabetycy mogą ( po koniecznej konsultacji z lekarzem ) zażywać znacznie mniej insuliny
- Kleiki Orkiszowe sprawdzają się najlepiej u osób z wysokim poziomem cholesterolu we krwi oraz u diabetyków
- Ziarna Orkiszu przyspieszają przemianę materii, podczas gdy mąka Orkiszowa raczej ją spowalnia
- Zupa ( kleik ) z Orkiszu dla chorych na biegunkę i po świeżo przebytej operacji
- Ziarna Orkiszu zapobiegają powstawaniu kamieni żółciowych
- Orkisz szybko powoduje pozostające na długo uczucie nasycenia
- Orkisz może stać się wspaniałym wypełnieniem poduszek, materacy itp. poprawiając krążenie i pomagając przy wzmożonym napięciu, bólach reumatycznych lub też przy problemach ze snem.
Orkisz w smaku przypomina orzechy i zawiera składniki nie znajdowane w zwykłej pszenicy, które w ciele działają jak antyutleniacze. Jest także bardzo bogaty w minerały, aminokwasy, nasycone kwasy tłuszczowe, witaminę B, żelazo i białko.
Łuska orkisz
Niezbędna do wykonania poduszki orkiszowej do spania.
Poduszka z wkładem z orkiszu wytwarzając silne pole biologiczne zbliżone do naturalnego biopola człowieka, wzmacnia i uzupełnia jego braki. Wypełnia się ją łuską orkiszu. Orkisz poprawia krążenie krwi, działa odprężająco i przeciwbólowo.
Harmonizuje emocjonalnie, uspokaja, łagodzi stres. Zapewnia długi i głęboki sen dzięki temu, że pachnie świeżym ziarnem. Aby wzmocnić jej działanie można ją podgrzewać w temp. 50 C. Długo utrzymuje temperaturę.
Łuski jako lek
W krajach zachodnich zmielone łuski orkiszu traktuje się również jako lek, źródło błonnika. Kąpiele w odwarach z plewek są środkiem pomocnym w wielu dolegliwościach skórnych. Orkisz wzmacnia ciało, jest pomocny m.in. w stanach zmęczenia, zmniejszenia wydolności organizmu, nawracających zakażeniach, alergiach, zaburzeniach przemiany wapnia, dusznicy bolesnej, dolegliwościach ze strony serca i ogólnie układu krążenia, chorobach wątroby, chorobach nerek. Poprawia trawienie oraz funkcje układu nerwowego.
Dieta orkiszowa jest korzystna we wszystkich schorzeniach układu pokarmowego, leczy gorączkę, grypę, krwotok, inne choroby ostre. Kasza orkiszowa zapobiega kamicy żółciowej, zmniejsza zapotrzebowanie na insulinę oraz zwiększa tempo przemiany materii, natomiast mąka zmniejsza je. Zupa jest wskazana dla osób chorych na biegunkę i po niedawno przebytej operacji. Kawa poprawia trawienie, działa lekko przeczyszczająco. Orkisz rozgrzewa ciało poprawiając krążenie krwi, przez co usuwa uczucie zimna w rękach i nogach, wzmacnia narządy zmysłów, spowalnia procesy starzenia.
Badania kliniczne przeprowadzone w XX w. w Niemczech wykazały, że spożywany trzy razy dziennie orkisz z upraw ekologicznych w połączeniu z określonym sposobem odżywiania leczy m.in. alergie, cukrzycę, otyłość, stwardnienie rozsiane, AIDS, chorobę Alzhaimera, chorobę Parkinsona, anginę, reumatyzm, raka, zatrucie lekami. Jest doskonały dla osób osłabionych, wyczerpanych, niedożywionych. Produkty orkiszowe stosowane w celach leczniczych nie powinny zawierać w swoim składzie domieszek innych zbóż, ziaren lub warzyw.
"Pokarm może być lekarstwem" to już dawno temu powiedział Hipokrates!
Mamy w sprzedaży:
- Ziarno orkiszu
- kaszę orkiszową
- Kaszę orkiszową manną z otrębami
- mąkę z orkiszu
- łuskę orkiszową